Jdi na obsah Jdi na menu
 


Julínek: Mrtví důchodci sníží státní dluh

25. 12. 2008

Pane ministře, ODS drtivě prohrála krajské a senátní volby. Jak si to vysvětlujete?

T. Julínek: To je jednoduché. Lidé jsou, samozřejmě kromě voličů ODS, jen hloupé stádo. Nechtějí platit 30 Kč a na ničem jiném jim nezáleží. Ještě, že se prezident nevolí přímo, určitě by vyhrál Leoš Mareš.

Ale ten by se svému předchůdci mohl líbit. Svými kožichy jasně deklaruje, že globální oteplování je nesmysl...No, zpět k tématu. Nezdá se vám, že to příliš zjednodušujete? Svými reformami jste například pobouřili střední třídu, jimž reálné mzdy klesly, aby si bohatí mohli snížením daní polepšit.

T. Julínek: Ano, protože jsme chtěli udělat systém spravedlivějším. Proč by měli být bohatí trestáni za svůj úspěch?

Systém spravedlivějším? Promiňte, že mě to na chvíli zarazilo, já jsem si jen hned neuvědomila, že politici, lobbisti, fotbalisti a modelky mají tisíckrát těžší povolání než zdravotní sestry, učitelé, úředníci...

T. Julínek: Paní redaktorko, jestli nepřestanete s tou ironií, budu nucený odejít a dát za sebe náhradu. Ciki, nemáš náhodou dlouhou chvíli?

To nebude třeba, je to krátký rozhovor. Jen jsem se ještě chtěla zeptat, jak hodnotíte efekt zdravotnických poplatků s odstupem času?

T. Julínek: Poplatky se jednoznačně osvědčily. Podle nejnovějších statistik klesl počet lidí v ordinacích o 30%, v nemocnicích o 10% a od zavedení neplacených prvních dnů nemocenské klesl počet nemocných dokonce o 40%!

Já tady mám také pár statistik. V důsledku zanedbávání léčby respiračních onemocnění stoupl počet chronicky nemocných "simulantů" o 60% a počet pacientů v nemocnicích klesl o 10% jen proto, že se dramaticky zvýšil počet zesnulých především v důsledku menší péče seniorů o své zdraví a používáním levných léků s mnoha vedlejšími účinky...

T. Julínek: Vždyť jsem také říkal, že se poplatky osvědčily. Musíte si uvědomit, že samy o sobě samozřejmě se státním dluhem nic neudělají, když jde o přilepšení doktorům, lékárníkům a pojišťovnám, ale vámi zmíněný důsledek je k nezaplacení. Důchody tuto zem neskutečně ožebračují. Stát jen dává a nedostává nic nazpět, to je pro ekonomiku naprosto devastující. Každý mrtvý důchodce nám naopak sníží státní dluh a čím mladší, tím lepší.

Slovo humanita vám asi mnoho neříká.

T. Julínek: Nechte si své populistické výrazy pro někoho, kdo nechápe, že zdravotnictví může vynášet a prosperovat pouze tehdy, když ho bude využívat co nejvíce málo nemocných bohatých a co nejméně hodně nemocných chudých. Zákazník, který nemá na nadstandardní péči v našich akciovkách a navíc už nezvyšuje HDP, prostě naší zemi nejvíce prospěje jako mrtvý. To je holý fakt a já jsem rád, že tomu poplatky mohou pomoct!

Tak děkuji za rozhovor...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář